Infrafűtés előnyei és hátrányai

Infrafűtés

Lakásfelújítás keretében célszerű fűtéskorszerűsítést is végezni, hogy otthonunk ne csak szép, de kényelmes és fenntartható is legyen. A gázkészülékekkel kapcsolatos előírások időről időre egyre szigorúbbak, így könnyen előfordulhat, hogy a korábban üzemelő cirkó helyére már nem engednek hasonló, de korszerűbb típust tenni, a jelenleg engedélyezett, energiatakarékos kondenzációs gázkazánt pedig csak óriási költségek árán szereltethetnénk be (kéménybélelés, gázterv, stb.). Ilyenkor érdemes elgondolkodni az infrafűtés kialakításán.

Hogyan működik az infrafűtés?

Az infrafűtés az elektromos áramból infravörös tartományba tartozó hőhullámot előállító hősugárzó eszközt takar. Ez egy speciális sugárzás, mely a levegőt nem melegíti fel, csak az útjába kerülő tárgyakat és embereket. Természetesen a felmelegedett tárgyak a levegőt is felmelegítik, így otthonunkat kellemesen melegnek érezzük. Mindezt pedig komolyabb légáramlás nélkül élvezhetjük, ellentétben az ún. konvekciós, hagyományos fűtési megoldásokkal szemben.

Nem kell félnünk az infrasugaraktól?

Az infravörös sugárzástól egyáltalán nem kell félni, a természetes napfényhez hasonló, csupán más hullámhosszú elektromágneses sugárzás, melyet nem látunk, csupán a melegét érzékeljük. Használata teljesen biztonságos, melyet az is igazol, hogy az ún. infralámpákat gyakran orvosok ajánlják felsőlégúti betegségek szövődményeink gyógyítására.

Miből áll a fűtési rendszer?

A hagyományos kazánból, vezetékekből, szabályzókból és fűtőtestekből álló központi fűtési rendszerekhez képest az infrafűtési rendszer lényegesen egyszerűbb, nincs szükség ugyanis központi egységre (kazánra) és vezetékrendszere is csupán elektromos és szabályzóvezetékekből áll, nincs előremenő és visszatérő fűtővíz rendszerre, füstgázelvezetésre, levegő bevezetésre, stb.

A fűtőtestek megjelenésük szerint alapvetően kétfélék lehetnek: fűtőpanelek vagy fűtőfilmek, bár az is gyakori, hogy a fűtőfilmeket keretbe helyezik, így első látásra fűtőpanelnek tűnnek. A paneleket a falakon vagy a mennyezeten helyezhetjük el, míg a fűtőfilmet általában padlófűtésként, a burkolat alá építik be.

Kaphatóak egyenként is, ilyenkor általában kiegészítő fűtésként egy-egy helyiség felmelegítésére használhatjuk, de akár egész otthonunk fűtési rendszere is megoldható segítségükkel. Kaphatóak termosztáttal ellátott típusok, melyeket csak a konnektorba kell bedugni és már használhatjuk is őket, de ha összetettebb rendszerben gondolkodunk, érdemes otthonunkra szabott, egyedi rendszert terveztetnünk a megfelelő hőszabályozók beépítésével együtt.

Engedélyek nem is kellenek hozzá?

Nem, külön engedélyekre nincs szükség az infrafűtés kialakításánál, ami nagyon meggyorsítja egy ilyen rendszer kivitelezését. A tervezést azonban nem szabad kihagyni, a fűtőpaneleket árusító cégek mérnökei általában elkészítik a házunkra vagy lakásunkra szabott tervet, mely alapján optimálisan lehet elhelyezni a paneleket és fűtőfilmeket. A méretezés során azt is megadják, milyen elektromos teljesítményre lesz szükségünk a fűtési rendszer használatakor. Általában egy átlagos háztartásban ez nem okoz semmilyen nehézséget, de régi, elavult villamosságú épület esetén lehetséges, hogy elektromos bővítésre, esetleg villamos felújításra is szükség lehet. Erre érdemes odafigyelni, mert ez már engedélyköteles tevékenység, bár egyáltalán nem olyan bonyolult, időigényes és főleg nem olyan költséges, mint a gázhoz kapcsolódó engedélyek megszerzése és a hozzá kapcsolódó kivitelezés. Általában egy-két héten belül túl is eshetünk rajta és körülbelül tizedannyi anyagi forrást igényel.

Infrafűtés ingyen?

A tervezés során megbecsülhető a várható fűtési költségünk. Bár néhány értékesítő reklámja szerint az infrafűtés ingyen van, ez azért a valóságnak csupán nagyon szűk szelete. Családi ház esetén valóban van lehetőség napelemek felszerelésére és ebben az esetben az azok által megtermelt áram felhasználásáért valóban nem kell fizetnünk, a napelemeket azért be kell szerezni és fel is kell őket szereltetni, aminek jelentős költsége van, illetve idővel elhasználódnak, csökken hatékonyságuk, cserélni kell őket vagy inverterüket, ami szintén nincs ingyen.

Ettől függetlenül érdemes kalkulálnunk az infrafűtéssel, mert az egyéb fűtési rendszerekkel összevetve nagyon sok előnnyel rendelkeznek és költségeik is megfizethetőek.


  • Megosztás   


A szerzőről

Nagy Bianka
Cikkíráskor fontosnak tartom, hogy az olvasónak hasznos, érdekes tartalmat készítsek. Szeretek új témákkal megismerkedni és az ismereteimet megosztani. Ha tetszett a cikk, ossza meg ismerőseivel. Köszönöm :)