Elektromos fűtés: fűthetünk gazdaságosan árammal?

Fűtés árammal

Egyre többször merül fel az elektromos árammal való fűtés ötlete, mert a gázfűtés korszerűsítését a kemény biztonsági és energetikai szigorítások egyre drágábbá és bonyolultabbá teszik, amit nem mindenki tud vagy akar elfogadni. Eközben pedig egyre többféle egyre energiatakarékosabb elektromos fűtőberendezések jelennek meg a piacon. Lássuk, érdemes-e ezekbe beruháznunk.

Mik az elektromos fűtés előnyei?

Az elektromos fűtési rendszerek rengeteg előnnyel rendelkeznek. Az egyik általános érv, hogy ezek biztonságosabbak, mint a gázzal fűtő készülékek. Elektromos fűtés esetén biztosan nem keletkeznek mérgező füstgázok vagy szénmonoxid. A levegő szárazabb marad, mint a nyílt égésterű kazánok esetében, mert a gáz elégésekor pára keletkezik, ami a levegőt nedvesítené.

A fűtéskorszerűsítés kivitelezési ideje nagyon gyors az elektromos fűtési rendszerek esetében. Egyszerűbb esetben akár csak a készülék tartószerkezetét kell a falra fúrni, a készüléket ráakasztani, bedugni a konnektorba és már működik is fűtésünk. Egy korábban konvektorokkal fűtött lakásban ha az elektromos hálózat megfelelő (átlagos) állapotban van, akár pár óra alatt áttérhetünk az elektromos fűtésre. Ha nagyobb lakásban vagy házban szeretnénk hatékonyan és szépen kivitelezett elektromos fűtési megoldást, valamivel több időre, de így is csupán néhány napra lesz szükségünk a művelethez.

Nincs szükség gáztervre, kéménybélelésre, kéményseprői nyilatkozatra, nem kell kérnünk engedélyt a gázvezeték megbontáshoz, nem kell kivárnunk, míg a gázszolgáltató biztonságosnak ítéli a rendszert és visszaszereli a gázórát. Ezek mind költséges és hosszú hónapokat igénybevevő folyamatok.

Az elektromos fűtés szép. Felejtse el az egész lakáson végigfutó gázcsövet, az előszobában helyet foglaló gázórát. Ezekre nincs szükség. Fűtőtestekre természetesen szükség van, de az ezekhez szükséges konnektorokat nagyon könnyen el lehet rejteni, így csak maguk a készülékek látszódnak, illetve padlófűtés esetén még ezek sem. A fűtőtestek formatervezettek, vékonyak, légiesek. Többféle színben és méretben kaphatóak, így a helyiségek dizájnjához illeszthetjük stílusukat.

+1: nincs szükség rendszeres karbantartásra. Nincs évenkénti átnézés, tisztítás, stb. Az elektromos fűtőtestek általában semmilyen karbantartást sem igényelnek, csupán néha le kell töröljük róluk a port.

De mi a helyzet a költségekkel?

Bármelyik korszerű elektromos fűtési megoldást is választjuk elmondható, hogy kivitelezési költsége töredéke lesz még egy meglévő, de korszerűsítendő fűtési megoldáshoz képest. Talán csak egy egyszerű konvektorcsere esetében mondhatjuk, hogy hasonló költséggel jár, mint az új elektromos fűtőtest elhelyezése. Más helyzetben akár tizedannyiból is kihozhatjuk a kivitelezést, mintha a gázos megoldást választanánk.

És mennyi lesz az áramszámla?

Ez azért már attól függ, hogy a sokféle elektromos fűtési megoldás melyikét választjuk. Sajnos nehéz pontos értékeket mondani, mert mindenhol csak a forgalmazók által megadott várható fogyasztási adatokat lehet megtalálni, azt pedig már régóta tudjuk, hogy a reklámok néha túlzóak.

Ami biztos, hogy minél jobban szigetelt lakásunk, házunk annál biztosabb, hogy jó döntés az elektromos fűtés. Ebben az esetben a gázfűtéshez kapcsolódó extra költségek nagyon sokára térülnének meg, így megéri a korszerű elektromos fűtést választanunk. Rosszul szigetelt, esetleg nagy belmagasságú lakások esetében már valószínű, hogy áramszámlánk magasabb lesz, mint a korábbi időszakban kapott gázszámlák. Viszont az is igaz, hogy a fenntartási költségek között megspóroljuk a gázszolgáltatónak fizetendő ügyviteli díjakat, ami egy évben kb. 10 ezer forint, valamint a készülék karbantartásáért fizetendő 15-25e Ft-ot is. Nem kell munkaidőben várnunk évi kétszer a gázóra ellenőrzését végzőket és a kéményseprőket sem (akik ráadásul komoly összegeket is elkérhetnek, ha nem találtak otthon bennünket). Ha ezeket a költségeket is figyelembe vesszük, már lehet, hogy ellensúlyoztuk is az áramszámla növekményt. Ha mégsem, akkor sem olyan jelentős a fennmaradó különbség, hogy a beruházási költségek különbsége, illetve a rendszer többi előnye ne tudná azt kompenzálni.


  • Megosztás   


A szerzőről

Nagy Bianka
Cikkíráskor fontosnak tartom, hogy az olvasónak hasznos, érdekes tartalmat készítsek. Szeretek új témákkal megismerkedni és az ismereteimet megosztani. Ha tetszett a cikk, ossza meg ismerőseivel. Köszönöm :)