Ezt érdemes tudni az infrafűtésről

Infrafűtés

Az interneten sok tévhit kering az infrafűtésről (mint minden másról is). Természetes, hogy aki el akarja adni számunkra igyekszik az előnyeit kidomborítani a hátrányait pedig kisebbíteni, de aki éppen egy fűtéskorszerűsítésen gondolkodik, tisztán kell lásson, hogy a számára legjobb döntést tudja meghozni: a számára legoptimálisabb fűtési rendszert tudja kiválasztani.

Mi is az infrafűtés lényege?

Az infrafűtés elektromos áramból állít elő hőenergiát, egészen pontosan a fűtőtest anyagából kisugározódó, távolba terjedő infravörös hullámhosszú sugárzást, mely közvetlenül a tárgyakat és az embereket melegíti fel, általuk pedig közvetetten a levegő is felmelegszik. A rendszert alkotó paneleket elhelyezhetjük a mennyezeten vagy a falakon és lehetőség van padlófűtés kialakítására is fűtőfilm segítségével.

Lássuk az infrafűtés legfontosabb előnyeit

  • Gyors kivitelezés: ha van áramunk egy helyiségben, majdnem biztos, hogy felszerelhetünk ott egy infrapanelt, ami csupán a tartószerkezet felerősítéséből áll, illetve be kell dugjuk a konnektorba. Természetesen, ha fűtéskorszerűsítésben gondolkodunk, célszerűbb rendszerben gondolkodni és közös vezérlést kiépíttetni, de ez is kb. 2 nap alatt elvégezhető még egy családi ház esetében is.
  • Kitűnő teljesítmény: más elektromos fűtési rendszerekhez képest az elfogyasztott áram arányában nagyobb teljesítményt ad le, azaz jobban megéri.
  • Nincsenek járulékos költségek: nincs szükség külön engedélyekre, hozzájárulásokra, nem kell kéményt béleltetni vagy építtetni, levegőbevezetést, szellőztetést kialakítani. (Elavult elektromos hálózat esetén azonban szükség lehet annak felújítására és az elektromos teljesítmény bővítésére).
  • Nincsenek karbantartási költségek: az infrapanelekben semmilyen mozgó alkatrész sem található, így meghibásodni sem tudnak, karbantartásukra sincs szükség.
  • Kedvező árú: a fűtési rendszer kiépítése más rendszerekéhez képest rendkívül kedvező és üzemeltetése is gazdaságos.
  • Jó hőérzetet ad: a bekapcsolás után szinte azonnal melegíteni kezd és kellemes, egyenletes hőérzetet ad. Plafonra szerelve a padló és a mennyezet közötti hőkülönbséget minimálisra csökkenti, így elkerülhető a kellemetlen fázós láb érzés.
  • Kényelmes: termosztátok segítségével, akár helyiségenként vezérelhető, akár okosotthon rendszerbe is beköthető.
  • Hangtalanul és fénytelenül működik: az infra hullámok keletkezése és terjedése során semmilyen hanghatás és fényhatás sem jelentkezik.
  • Tiszta: konvekciós fűtőtestektől eltérően nem fújja ki a hőt, ezért a port sem keveri fel otthonunkban és semmiféle füstöt, kormot sem termel. A nyílt égésterű gázkészülékektől eltérően nem párásítja a levegőt sem.
  • Biztonságos: nem kell gázszivárgástól vagy füstgázmérgezéstől tartanunk és fürdőszobában, de még akár faházban is felszerelhetőek.
  • Esztétikus és kevés helyet foglal: padlófűtés esetén teljesen láthatatlan és olyan vékony, hogy csak milliméterekkel emeli meg a padlószintet. Gyakorlatilag bármilyen burkolat alá beszerelhető. Nem kell gázcsöveket, a radiátorok csöveit néznünk, csupán a vékony fali vagy mennyezeti fűtőpanelek látszanak, melyekből választhatunk falfelületbe beolvadó, vagy dekoratív üveg felületű változatot is, több színben, de akár saját számítógépes grafikánk nyomatával is megrendelhetjük, vagy kérhetjük akár tükör felülettel is.

Rendben, de mik a hátrányok?

Korábban már említettük, hogy a telepítés előtt felül kell vizsgálni az elektromos hálózatot, és szükség esetén gondoskodni kell bővítéséről, mely költségekkel jár. Ez általában a sokkal régebben épült, még fel nem újított villamos hálózatú lakásoknál, házaknál merülhet fel.

Hátrányként még gyakran felmerül, de gondos tervezéssel elkerülhető hogy olyan helyek alakuljanak ki, melyek kiesnek a sugárzási területből. A hibás tervezés (esetleg a tervezés hiánya) vagy kivitelezés eredményeképpen kialakulhatnak olyan hideg helyek, ahová a panelek és a fűtőfilmek nem tudnak közvetlenül sugározni, így az ott lévő tárgyakat, személyeket sem tudják felmelegíteni. Szerencsére az ilyen hibákat utólag is lehet orvosolni, így egy kis extra befektetéssel kijavítható a probléma.


  • Megosztás   


A szerzőről

Nagy Bianka
Cikkíráskor fontosnak tartom, hogy az olvasónak hasznos, érdekes tartalmat készítsek. Szeretek új témákkal megismerkedni és az ismereteimet megosztani. Ha tetszett a cikk, ossza meg ismerőseivel. Köszönöm :)