5 tipp a problémamentes autózáshoz

Autó motor

Hosszabb utazás előtt kifejezetten ajánlott néhány apróbb ellenőrzést végrehajtani a gépjárművünkön, mert így lényegesen csökkenthető az út során felmerülő műszaki problémák valószínűsége.

Cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb ellenőrizendő feladatokat, legyen szó rövid vagy hosszú útról, vagy az autó szezonális felkészítéséről.

Általános átvizsgálások

Az aznapi első indulás előtt minden esetben vizsgáljuk át az autónkon a legalapvetőbb dolgokat. Ez a saját érdekünk is és a többi közlekedőé is. Nem igényel különösebb szaktudást.

Az autó átnézése a következőkből álljon:

  • járjuk körbe az autót, győződjünk meg róla, hogy nincsen semmi szemmel látható rendellenesség (pl. olajfolt, komolyabb sérülés stb.)
  • ellenőrizzük a keréknyomást, a gumik felületét, hogy sérülésmentesek-e
  • győződjünk meg róla, hogy működik a világítás, az irányjelzők, és hogy a féklámpák égnek
  • indulás után közvetlenül érdemes a féket is gyors próbára tenni.

Mit érdemes időszakosan átnézni

Olajcsere: a nem időben elvégzett olajcsere a szervizek általános tapasztalatai szerint a motorproblémák legfőbb oka. Általában egy kilométer-határt szokás megadni, de ha autónk keveset megy, célszerű évente elvégeztetni az olajcserét. Az olajjal együtt a szűrőt is cseréltessük. Jó minőségű, autónk fajtájának megfelelő olaj választásával elkerülhetjük a forgó-mozgó alkatrészek gyors kopását.

Gumiabroncs: az egyik alapvető dolog az évszaknak megfelelő kialakítású gumiabroncs használata. A télit értelemszerűen télen, a nyárit pedig nyáron célszerű használni. Elsősorban biztonságunkat óvjuk ezzel, no meg a pénztárcánkat is: a téli elkopik nyáron a nyári 7°C aszfalthőmérséklet alatt nem tapad megfelelően, és a közlekedés balesetveszélyesség válhat.

Hogyan készüljünk fel a télre

Hűtő fagyvédelem: vízhűtéses motoroknál a tél beállta előtt ellenőrizzük, hogy a motor hűtésére szolgáló víz tartalmaz-e fagyálló folyadékot, és milyen hőmérséklet határig megfelelő a fagyvédelem. Ha szükséges, töltsük fel. Gyakori, hogy az észlelt hűtőfolyadék veszteséget tiszta vízzel pótoljuk. Télen ne tegyünk ilyet!

Akkumulátor: télen a leggyakoribb probléma az indítás. Egy idősebb akkumulátor jobban megsínyli a téli hideget. Nézzük meg a gyártási évet. Ha fiatalabb, érdemes megnézetni, és ha szükséges feltölteni, ha azonban az első hidegebb reggelen nehezen indul, akkor irány a bolt!

Ajtók szélvédők zárak: az ajtókeretek, csomagtartó ajtajának gumitömítéseit is érdemes speciális gumiápoló szerekkel kezelni.

Tarthatunk a szélvédő jégmentesítésére szolgáló eszközöket, autózár befagyása ellen a bejutást segítő ajtózár-jégmentesítőt.

Hogyan spóroljunk az üzemanyaggal

Sok városi legenda kering a fogyasztás csökkentéséről szóló trükkökről. Egészen attól kezdve, hogy szögre akasztjuk a slusszkulcsot, addig, hogy mi lehetnénk az arab olajsejkek. Ki-ki vérmérsékletétől függően hisz a legendákban, azonban a józan paraszti észre hallgatva alkalmazhatunk egy-két vezetéstechnikai megoldást az üzemanyag csökkentésére, melyek a következők:

  • megfelelő sebesség tartomány használata megfelelő fokozatban
  • megfelelő ütemben történő gyorsítás, lassítás
  • a forgalom figyelése: ne csak az előttünk és mögöttünk közvetlenül tartózkodó autót figyeljük, hanem az előttünk lévő 3-4 autó mozgását is kövessük. Főleg a városban hatékony, ugyanis így nagyobb eséllyel kerülhetjük el a hirtelen fékezést, és tudunk időben sávot váltani, hogy ne kelljen feleslegesen megállni.

  • Megosztás   


A szerzőről

Nagy Bianka
Cikkíráskor fontosnak tartom, hogy az olvasónak hasznos, érdekes tartalmat készítsek. Szeretek új témákkal megismerkedni és az ismereteimet megosztani. Ha tetszett a cikk, ossza meg ismerőseivel. Köszönöm :)